همان‌طور که می‌دانید ارز دیجیتال دارایی بسیار با ارزش است و نگهداری از آن دقیقاً مانند پول فیزیکی با اهمیت خواهد بود. چه بسا نگهداری از ارز دیجیتال کمی پیچیده و مشکل‌تر است. حتماً نام تعدادی سرمایه‌گذار کلان ارز دیجیتال را شنیده‌اید که با گم کردن رمز ارزهای خود دارایی بسیار بالایی را از دست داده‌اند. در دنیای ارزهای دیجیتال هر فردی که رمز ارز را در اختیار داشته باشد صاحب آن خواهد بود و خود این نکته هم از مزایای ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید و اگر نتوانید از رمز ارزها به روش درست نگهداری کنید طبیعتاً این نکته برای شما یک عیب به نظر می‌رسد. خوشبختانه امروزه توجه و تمرکز روی نحوه نگهداری از ارزهای دیجیتال مورد توجه کارشناسان است و آن‌ها نیز توانسته است روش‌های بسیار مطمئن و پیشرفته‌ای را برای این کار پیشنهاد دهند.

امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال چیست؟

اولین روشی که به ذهن همه معامله گران ارز دیجیتال می‌رسد نگهداری از رمز ارزها در کیف پول ارز دیجیتال است. اما واقعاً یک کیف پول نرم‌افزاری یا کاغذی می‌تواند امنیت کامل ارز مد نظر ما را فراهم کند؟ اگر نه پس چه روش‌های امن‌تری برای این کار وجود دارد؟ ما را همراهی کنید تا در ادامه مقاله بیشتر با روش‌های نگهداری ارز دیجیتال و امن‌ترین روش‌های حال حاضر دنیا آشنا شویم:

ارز دیجیتال خود را خودتان نگه دارید:

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که مهم‌ترین و امن‌ترین روش نگهداری ارز دیجیتال تحت مالکیت در آوردن آن‌ها است. به عبارتی باید خودتان را مسئول نگهداری و حفاظت از ارزهای خود بدانید. می‌دانیم که هر فردی که رمز خصوصی ارز شما را بداند می‌تواند مالکیت آن را به نام خود در بیاورد. پس تمام مسیرهایی را که ممکن است فردی به رمز خصوصی شما دسترسی پیدا کند را ببیندید. اگر پول کاغذی دارید آن‌ها را در یک مکان امن نگهداری کنید. اگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری استفاده می‌کنید به هیچ عنوان رمز آن را در اختیار غیر قرار ندهید. پس اولین و مهم‌ترین قدم در نگهداری ارز دیجیتال مسئول دانستن خودتان در قبال حفظ رمزها و رمز خصوصی ارزهای است.

ارز دیجیتال خود را خودتان نگه دارید

به چند روش می‌توان از بیت کوین نگهداری کرد؟

خب تا اینجا توانستیم متوجه شویم که نگهداری ارز دیجیتال یعنی حفظ و صیانت از رمز خصوصی ارز. از این رو متخصصین برای نگهداری از رمز خصوصی دو روش را پیشنهاد می‌دهند. نگهداری سرد ارز دیجیتال و نگهداری گرم ارز دیجیتال دو روش کلی متداول برای حفظ رمز خصوصی است.

نگهداری بیت کوین به صورت سرد

در این روش کیف پول شما به اینترنت متصل نیست. اگر بتوانید اطمینان حاصل کنید که فرد یا سارقی قابلیت دسترسی به این کیف پول را ندارد یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. چرا که عملاً امکان هک شدن و یا دسترسی کلاهبرداران به رمز خصوصی ارز دیجیتال مقدور نخواهد بود. این روش به دو زیر گروه کیف پول سخت‌افزاری و استفاده از رمز ارز کاغذی تقسیم می‌شود.

نگهداری بیت کوین به صورت گرم

در این روش کیف پول ارز دیجیتال شما به اینترنتی متصل می‌شود و این مزیت را به همراه دارد که در هر لحظه و هر مکان رمز ارزها در کنار شما هستند. به عبارتی در این روش کیف پول شما یک نرم‌افزار است که اگر بتوانید سیستم خود را با استفاده از آنتی‌ویروس محافظت کنید تا هک نشود می‌توان گفت بهترین روش برای نگهداری از ارز دیجیتال به شمار می‌آید. از نظر کارشناسان مزیت کیف پول گرم نسبت به سرد پایین بودن هزینه نگهداری از رمز ارزها است. به صورت کلی استفاده از کیف پول گرم در دنیا رواج بیشتری دارد چرا که معامله با کیف پول‌های نرم‌افزاری ساده‌تر است و در هر زمان قابل انجام خواهد بود. استفاده از کیف پول مبتنی بر موبایل و لپ‌تاپ از جمله روش‌های نگهداری ارز دیجیتال گرم به شمار می‌آیند.

روش‌های نگهداری از بیت کوین به روش سرد کدام‌اند؟

قبلاً گفته شد که در صورتی که کیف پول شما به اینترنت متصل نشود به اصطلاح روش نگهداری ارز دیجیتال سرد را انتخاب کرده‌اید. این روش به دو زیرمجموعه کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی تقسیم می‌شود؛ بهتر است بیشتر با این دو روش آشنا شویم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم:

روش‌های نگهداری از بیت کوین به روش سرد

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

در این روش تمام اطلاعات اعم از رمز خصوصی و رمز عمومی در روی یک برگه کاغذ چاپ می‌شود. در این روش ما روی یک برگه کاغذ رمز خصوصی را که به شکل حروف یا علامت QR چاپ می‌شود. تنها چند نرم‌افزار هستند که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید رمز ارز خود را به شکل برگه کاغذ نگهداری کنید. البته احراز هویت و صحت و درستی فعالیت این نرم‌افزارها با شخص خریدار ارز دیجیتال است. مشکلاتی از قبیل پرینت رمز خصوصی تکراری از جمله مشکلاتی است که در این روش با آن روبرو خواهید شد. سایت‌هایی مانند bitaddress نیز امکان چاپ رمز خصوصی را فراهم می‌کند. این سایت بدون اتصال به اینترنت نیز این کار را برای شما انجام می‌دهد.

 با اینکه این روش ریسک هک شدن و کلاهبرداری را کاملاً کاهش می‌دهد اما باید برگه‌ها را در جایی امن در خانه نگهداری کنید. می‌توان گفت این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال است که به شما امکان ذخیره بیشتر از یک میلیون دلار ارز دیجیتال را می‌دهد. دقت کنید کاغذهای چاپ شده باید از عواملی که ممکن است آن‌ها را به خطر بی اندازد در امان باشند. مانند رطوبت، آتش سوزی و از این قبیل مسائل.

[su_note]بیشتر بخوانید: ارزش بیت کوین چگونه تعیین می شود؟[/su_note]

کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

یکی از جدیدترین روش‌های معامله و نگهداری ارز دیجیتال استفاده از کیف پول سخت‌افزاری است. از نظر ظاهر می‌توان این کیف پول سخت‌افزاری را با یک فلش مموری و یا کارت بانکی مقایسه کرد. شاید هزینه‌های مربوط خرید و نگهداری از کیف پول سخت‌افزاری بالا باشد اما یکی از کیف پول‌های امن بیت کوین به شمار می‌آید. عملیاتی که روی این دستگاه انجام می‌شود آن را از نظر هک شدن امن می‌کند. در ضمن در صورتی که دستگاه به سرقت برود، سارقین هیچ دسترسی به رمزهای شما نخواهند داشت و شما می‌توانید این رمزها را بازیابی کرده و به مالکیت خود در بیاورید. البته این در صورتی که اطلاعات زمان راه‌اندازی کیف پول را نگهداری کرده باشید. بعضی انواع کیف پول سخت‌افزاری به لپ‌تاپ متصل شده و بعضی انواع جدیدتر آن به موبایل هم  متصل می‌شوند مانند کیف پول Ledger Nano X. مدل‌هایی هستند که امکان اتصال به هر دو دیوایس (دستگاه) را دارند. مدل‌هایی مانند کیف پول ترزور، گری ترزور کورازون با داشتن جدیدترین امکانات مانند امنیت بالا، صفحه لمسی و … یکی از بهترین انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال هستند.

کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال

کیف پول چند امضایی

با شنیدن نام این روش نگهداری ارز دیجیتال به یاد حساب‌های چند امضایی در بانک‌ها می‌افتیم. جالب است بدانید که دقیقاً به یک شکل عمل می‌کنند. این نوع کیف پول برای افرادی است که به صورت شراکتی برای خرید ارز دیجیتال اقدام می‌کنند. هر چند این روش یکی از قوانین ارزها دیجیتال که خصوصی بودن آن‌ها است می‌شکند اما طرفداران خاص خود را دارد. طراحان این روش نگهداری برای بالا بردن سطح امنیتی این روش از چندین کلید خصوصی و عمومی استفاده می‌کنند. برای مثال با وارد کردن 5 کلید را با وارد کردن 3 کلید تأیید کرد. به این شکل اگر حتی دو کلید از سه کلید گم شود باز هم می‌توان به کمک این کلید سوم ارزها را بازیابی نمود. در این روش اگر فردی تصمیم به خرید و فروش ارز یا انتقال آن‌ها داشته باشد باید از دیگر شرکا اجازه دریافت کند. این اتفاق می‌تواند هم مزیت و هم به عنوان یک اشکال در این روش باشد.

[su_note]بیشتر بخوانید: چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است؟[/su_note]

روش‌های نگهداری ارز دیجیتال گرم کدام‌اند؟

اما نگهداری به روش گرم ارز دیجیتال مختصات کاملاً متفاوتی دارد. در این روش‌ها اتصال به اینترنت برقرار است و رمز ارزها در بستر اینترنتی ذخیره می‌شوند. خطر هک شدن بزرگترین خطری است که در این موارد رمزها را تهدید می‌کند. از متداول‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال گرم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • کیف پول دسکتاپ
  • کیف پول موبایلی یا تلفن همراه

کیف پول دسکتاپ

این کیف پول‌ها دقیقاً مانند یک نرم‌افزار روی لپ‌تاپ شما نصب می‌شوند. علاوه بر این که می‌توانید رمز ارزها را در آن نگهداری کنید، امکان انجام معاملات نیز به شکل بسیار ساده‌ای فراهم است. کیف پول‌های مبتنی بر دستکتاپ تنوع بسیار زیادی دارند و این بسته به نوع معاملات است که شما می‌توانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. بعضی کیف پول‌ها مخصوص معامله یک رمز ارز طراحی شده‌اند و بعضی دیگر همه انواع رمز ارز و توکن را پشتیبانی می‌کنند. بعضی کیف پول‌های دسکتاپی برای ایجاد امنیت از رمزهای بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند تا در زمان وارد شدن به این نرم افراز احراز هویت انجام گیرد. به این شکل در صورت به سرقت رفتن لپ‌تاپ می‌توانید نرم‌افزار را در دستگاه دیگر نصب و با وارد کردن حساب کاربری رمز ارزها خود را بازیابی نمایید. تنها خطری که ارزها دیجیتال شما را در کیف پول دسکتاپی تهدید می‌کند خطر هک شدن است. کارشناسان توصیه دارند از پسوردهایی استفاده کنید که از ترکیب کاراکتر، کلمات و اعداد باشد. نصب یک آنتی‌ویروس مبتنی بر اینترنت نیز از الزامات کار با کیف پول دسکتاپی است. آنتی‌ویروس و فایروال سد محکمی در برابر حملات هکرها هستند اما استفاده از پسوردهای پیشرفته این اطمینان را می‌دهد که هکرها از هک سیستم شما منصرف شوند.

کیف پول موبایلی یا تلفن همراه

تلفن همراه یا موبایل نیز از دیگر روش‌های نگهداری ارز دیجیتال هستند. نرم‌افزارهای بسیار زیادی برای نصب در سیستم‌عامل‌های اندروید و Ios طراحی شده است. یکی از مزایای این روش به همراه داشتن همیشگی رمز ارزها است. اما به واقع می‌توان گفت کم امنیت‌ترین روش برای نگهداری ارزهای دیجیتال، نگهداری آن‌ها در موبایل است. به سرقت رفتن گوشی تلفن همراه، هک شدن آن و دسترسی ساده‌تر دیگر افراد به اطلاعات گوشی همراه از خطرات بلقوه این روش نگهداری است. اگر معامله‌گر ماهری هستید و تمایل دارید همیشه مقداری از ارزها برای سرمایه‌گذاری همراه شما باشد می‌توانید از این روش برای به همراه داشتن مقداری از سرمایه خود استفاده کنید.

کیف پول موبایلی یا تلفن همراه

قفل زمان دار

از روش‌های نسبتاً دشوار برای نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده از قفل زمان‌دار است. این روش برای تریدرهای کارکشته در بازار رمز ارزها بهترین روش است. آن‌ها طی چندین سال فعالیت در این حوزه خود را برای استفاده از این روش آموزش داده‌اند. از دلایل عدم توجه معامله گران خرده پا به این روش سختی نصب و دشواری کار با آن است. همان‌طور که از نام این روش مشخص است در این روش تنها زمانی می‌توانید به محتوای حساب خود دسترسی پیدا کنید که زمان مشخصی گذشته باشد. به عبارتی دسترسی به ارزها برای معامله در هر زمان مقدور نیست. با اینکه این روش به شکلی بسیار قدرتمند از ارزهای شما نگهداری می‌کند اما اگر در یک بازه کوتاه قیمت‌ها افزایشی و کاهش شد این شما هستید که نمی‌توانید در این بازه در معامله شرکت کنید. هر چند امنیت بالایی دارد اما گاه مانع از به دست آوردن سودهای لحظه‌ای می‌شود.

نکات لازم در معامله و نگهداری امن بیت کوین

هر معامله چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی با ارزهای دیجیتال مشکلات خاص خود را دارد. یکی از دلایل به وجود آمدن ارزها دیجیتال برداشته شدن مرزها مالکیت یک سرمایه است و این خود خطرات امنیتی زیاد ایجاد می‌کند. چرا که هر که رمز خصوصی یک ارز را داشته باشد مالک آن محاسبه می‌شود. از این رو بهتر است قبل از هر کاری روش‌هایی را اتخاذ کنیم که از دارایی‌های خود در برابر سرقت، گم شدن و هک شدن محافظت کنیم. توجه و اهمیت دادن به نکات زیر شما را در این راه کمک می‌کند.

سیستم‌عامل لینکوس گزینه بهتری است

طیف گسترده‌ای از کاربران کامپیوترهای ایرانی از سیستم عامل ویندوز استفاه می‌کنند؛ البته سیستم‌عامل لینوکس امنیت بیشتری برای حفاظت از رمز ارزها ایجاد می‌کند. در سیستم عامل لینوکس آنتی‌ ویروس‌ها و نرم افزارهایی وجود دارد که امنیت رمز ارزهای شما را تضمین می‌کنند.

امنیت کامپیوتر خود را ارتقا دهید

اگر تصمیم دارید از لپ‌تاپ و کامپیوتر برای نگهداری ارز دیجیتال کمک بگیرید بهتر است که با یک متخصص امینت مشورت کنید. همچنین باید نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را همیشه آپدیت نگهدارید. فایروال لپ‌تاپ را روشن کنید. سعی کنید از باز کردن پیام‌های مشکوک و سایت‌های مخرب اجتناب کنید. با انجام این کارها امنیت سیستم شما تا حدودی تامین می‌شود.

امن ترین روش نگهداری ارز دیجیتال

از نرم‌افزار خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول ارز دیجیتال کاری منطقی است که باید هر از چند گاهی یک بار انجام شود. این روش بیشتر در کیف پول گرم امکان‌پذیر است. این کار این مزیت را دارد که در صورت گم شدن سیستم، بروز مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در آن، به سرقت رفتن و یا هک شدن بتوانید رمز ارزها را بازیابی کرده و از ضررهای مالی پیشگیری نمایید.

از سرویس Escrow در معاملات استفاده کنید

در صورتی که تصمیم به فروش ارز دیجیتال دارید اما از خریدار خود مطمئن نیستید می‌توانید ارز دیجیتال خود را به سرویس Escrow بفرستید تا آن با تأیید صحت طرف خریدار مبلغ آن را برای شما ارسال کند.

از شرایط محیطی کیف پول سرد مطمئن شوید

کیف پول سرد مخصوصاً کیف پول کاغذی نیاز به مراقبت بیشتری دارد. رطوبت، اشتعال، فرسوده شدن و … همگی خطراتی هستند که کیف پول کاغذی را تهدید می‌کنند.

از سایت‌ها و نرم‌افزارهای رسمی استفاده کنید

گاه طمع برای به دست آوردن پول و سود بیشتر ما را به این اشتباه می‌اندازد که از نرم‌افزار و سایت‌های غیر معتبر خرید و فروش داشته باشیم. این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و بهتر است قبل از نصب و راه‌اندازی هر نرم‌افزاری درباره آن خوب تحقیق کنید.

نگهداری ارز دیجیتال

سخن آخر

نگهداری ارز دیجیتال به همان اندازه مهم است که دانستن نحوه معامله با آن‌ها مهم است. در صورتی که معامله‌گر کاربلدی باشید و نتوانید از ارزهای خود نگهداری کنند به زودی سرمایه خود را از دست خواهند داد. با توجه به اینکه هیچ پیگیری برای ارزهای دزدیده و هک شده امکان‌پذیر نیست طمع کلاهبرداران برای به دست آوردن آن‌ها بیشتر از قبل نیز خواهد شد. پس بهتر است با دانش و آمادگی قبلی در نگهداری از این ارزهای دیجیتال تلاش کنید.