قبل از موفقیت، برخی از موفق‌ترین افراد جهان، شکست را عملاً تجربه کردند. ما از موفقیت آن‌ها درس می‌گیریم اما اغلب از مسیری که آن‌ها را به آنجا می‌رساند غافل می شویم.

مسیری که اغلب با شکست شروع می‌شود و دقیقاً شکستی که به اندازه موفقیت دارای درس‌های زیادی است.

در ادامه با مشهورترین افرادی که طعم شکست را به معنای واقعی بارها چشیده‌ا‌ند آشنا می‌شویم.

افراد موفقی که بارها شکست خورده اند.

 

توماس ادیسون

این چهره برای ما به شدت مشهور است؛ معلمانش به توماس ادیسون گفتند که ” برای یادگیری هر درسی، بیش از حد احمق است “.

ادیسون اما در ادامه بیش از 1000 حق ثبت اختراع از جمله گرامافون و لامپ الکتریکی عملی را در اختیار گرفت. او به همه عملاً نشان می‌دهد که چگونه زیرِ بارِ تلقینات و القای نادرستِ جامعه نرفت و به جای تحت تاثیر قرار گرفتن در شیب‌های زندگی، به دنبال بهترین مسیر و هدف افتاد.

والت دیزنی

آیا می‌توانید کودکی خود را بدون انیمیشن‌های شرکت دیزنی تصور کنید؟ از سیندرلا گرفته تا شیرشاه… آن‌طور که خودش می‌گوید؛ اگر به سردبیر نشریه‌‌ای که در آن کار می‌کرد گوش می‌داد، به راحتی یک بازنده همیشگی می‌شد. سردبیر به والت گفته بود “فاقد تخیل است و قدرت ایده پردازی ندارد” اما والت دست به خلق نماد هنری خود زد که نامش را نیز هم نام با اسم خود قرار داد.

برداشت دیزنی از شکست:

“من فکر می‌کنم داشتن یک شکست سخت و بد در جوانی مهم است زیرا این باعث می‌شود شما از چیزی که ممکن است در مسیر دوباره اتفاق بیفتد، آگاه شوید.

آلبرت انیشتین

همان‌طور که می‌دانید، نام او با علم و نظریه‌پردازی مترادف است اما آلبرت انیشتین همیشه اینگونه نبود، از کودکی تا چهار سالگی اصلاً توانایی صحبت کردن نداشت، تا هفت سالگی هم که خواندن را شروع کرد، تصور می‌شد معلول ذهنی است!

وی پس از سال‌ها شکست، برنده جایزه نوبل شد و رویکرد جهان را نسبت به فیزیک تغییر داد. احتمالاً در چهارسال صحبت نکردنِ کودکی منتظر بود تا بهترین حرف را برای گفتن پیدا کند…

جی کی رولینگ

او نویسنده مجموعه رمان‌های هری پاتر است که مدت‌ها بعد در قالب فیلم نیز به تصویر کشده شدند. رولینگ مادری تنها، دل شکسته، افسرده و مطلقه بود که همزمان با مطالعه در خصوص نویسندگی، رمان می‌نوشت. او می‌گوید؛ وقتی پولی برای خرید کاغذ نداشت، حتی نوشته‌هایش را روی دستمال کاغذی می‌نوشت.

رولینگ که اکنون یکی از ثروتمندترین زنان جهان است، در مورد شکست‌های اولیه خود تأمل می‌کند:

زندگی بدون شکست در هر کاری غیرممکن است، مگر آنقدر محتاطانه زندگی کنید که شاید اصلاً زندگی نکرده باشید، در این صورت‌، به طور پیشفرض شکست می‌خورید.

آبراهام لینکلن

شکست‌های لینکلن گسترده و بی‌شمار بود، او حتی بعد از ترک کردن جوانمردانه یک جنگ، جهت بازگرداندن یک خلبان که قرار بود در درجه کاپیتان خدمت کند. به (پایین ترین درجه نظامی) دست یافت بدون اینکه حتی حرکت او را با ارزش بشمارند.

آبراهام در تلاش‌هایش جهت دستیابی به موفقیت شکست‌های پی‌درپی‌ای را تجربه کرده بود اما تنها مصمم بودن وی بود که او را به هدف مدنظر خود رساند.

چارلز داروین

این مرد دانش و اعتبار بسیاری از چگونگی درک ما از جهان را به جهان ارائه داد که بزرگ‌ترین نظریه وی تکامل نام دارد، او به خاطر این اعتقاد و نظریه، اوایل مورد تمسخر قرار گرفت اما حالا طرفداران خود را دارد. داروین یک دانشجوی متوسطِ علوم تجربی ​​محسوب می‌شد ولی در دانشگاه رشته پزشکی را رها کرد تا به دنبال علاقه خود برود. داروین یک مطالعه مادام العمر درباره طبیعت آغاز کرد که منجر به مقاله مرجعی “درباره منشأ گونه‌ها” شد و برای همیشه نوع نگاه بشر به وجود انسان را تغییر داد.

اپرا وینفری

او یک میلیاردر خود ساخته و صاحب کانال تلویزیونی شخصیِ خودش است. اپرا وینفری از اولین کار تلویزیونی خود که قصد داشت به عنوان مجری ایفای نقش کند در بالتیمور اخراج شد! اما این شکست او را هرگز دلسرد نکرد بلکه کاملاً برعکس او را به تلویزیون مشتاق تر از پیش ‌کرد.

در سال 2013 ، اپرا در طی سخنرانی آغازین هاروارد تجربیات خود را برای همه منعکس کرد:

چیزی به نام شکست وجود ندارد، شکست فقط زندگی است که می‌خواهد ما را به سمت دیگری سوق دهد”

او که فقط یک مجری شکست خورده بود، حالا یک کانال تلویزیونی دارد، مجریان زیادی برایش کار می‌کنند و با پولی که از تبلیغ به دست می‌آورد در حال توسعه خود است.

تئودور سوس گیزل

او یک نویسنده کودک با طرز تفکر انتزاعیِ خاصی است. همچنان آثار او در قالب انیمیشن برای کودکان ساخته شده و باعث سرگرمی میلیون‌ها کودک در سراسر جهان می‌شود، دقیقاً همان آثاری که توسط 26 ناشر، برای چاپ مورد تایید قرار نگرفتند. در ادامه اما کتاب‌های او که به اندازه کافی برای این ناشران مناسب نبودند ، بیش از 600 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشتند.

سر جیمز دایسون

شما وقتی می‌بینید هدف‌تان را در اولین تلاش به دست نمی‌آورید، آن احساسی که درون‌تان بروز می‌دهد را نا‌امید کننده می‌دانید؟

قبل از ایجاد جاروبرقی بدون کیسه‌ی مشهور که توسط سر جیمز دایسون انجام شد، این دستگاه در دست او از همان نمونه‌های اولیه شکست خورده‌ای است که سر جیمز دایسون طی 15 سال و حدود 5126 مورد امتحان کرده است. امروزه فروش دستگاه او، سالانه منجر به سود خالص 4.5 میلیارد دلار می‌شود که به راستی کم نیست.

مایکل جردن

مایکل یکی از برترین بسکتبالیست‌های جهان است. شش قهرمانی جهان دارد و 5MVP ، هرچند در جوانی، معلم ورزش دبیرستان‌شان او را اخراج کرد اما جردن بدون شک بهترین بازیکن بسکتبال در تمام دوران‌ها شد.

مایکل با سخنرانی خود در یک سمینار ورزشی گفت:

من بیش از 9000 شوت در زندگی حرفه‌ای خود از دست داده‌اممن تقریباً 300 بازی را باخته‌ام، در 26 مورد که شوت کردن توپ در سبد به من سپرده شده است؛ همه‌شان را از دست دادم. من در زندگی خود بارها و بارها شکست خورده‌امو به همین دلیل است که موفق می‌شوم.

جری ساینفلد

او یکی از برترین کمدین‌های غربی در استندآپ مثل رامبد جوان خودمان است که شکست‌های عجیب و غریبی را متحمل شده است.

او در اولین شب کمدی خود که در یکی از برنامه‌های حضوری شرکت کرده بود، نتوانست به خوبی مخاطبان را بخنداند و همه او را به سردی تماشا کردند.

او پس از خروج از صحنه دو گزینه پیش رو داشت؛ یا باید شکست را می‌پذیرفت یا دوباره به صحنه برمی‌گشت و با انرژیِ بیشتر مخاطب را در تحت‌تاثیر قرار می‌داد که این‌طور نیز شد و حالا به عنوان یکی از برترین کمدین‌های تئاتر و سینما شناخته می‌شود.

سخن آخر

 با آشنایی با افراد موفقی که بارها شکست خورده اند می‌توانیم نتیجه بگیریم که اگر شما نیز در برخی از عرصه‌های زندگی خود مزه‌ی شکست را چشیده‌اید، بهتر است کمی واقع بینانه‌تر به آن نگاه کنید قبل از شما نیز افرادی بوده‌اند که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کردند اما آن‌ها فهمیده‌اند که غم هیچ دردی را دوا نمی‌کند! باید بلند شد و دوباره شروع کرد.