استیکینگ، سهام گذاری یا استیکینگ ارز دیجیتال به چه معناست؟ در بازار ارزهای دیجیتال استیک کردن یکی از روش‌های کسب سود از ارز دیجیتال است. البته دقت داشته باشید که این مورد برای تمام ارزهای دیجیتال فراهم نیست و نمی‌توان برای همه ارزها گزینه استیک کردن را در نظر گرفت.

به بیانی ساده‌تر می‌توان گفت استیک کردن یا قفل‌کردن ارز دیجیتال در واقع نگه‌داری پول برای مدت زمانی مشخص در کیف پول و دریافت پاداش، سود یا درآمد از آن است؛ مانند سپرده‌گذاری در بانک! برای مثال شما مبلغی را در بانک سرمایه‌گذاری کرده و در مدت معینی به‌ازای آن سودی دریافت می‌کنید؛ این مورد همان است اما در دنیای ارزهای دیجیتال! نگه‌داری سرمایه و قفل‌کردن آن به تأمین امنیت و حفظ بلاک‌چین‌ها کمک زیادی می‌کند. استیکینگ مزایا و معایبی دارد در این بخش به بررسی کامل این موضوع و موضوعات مرتبط با استیکینگ می‌پردازیم پس  تا انتها همراه ما باشید.

انواع روش استیکینگ

همان‌طور که گفته شد برخی از ارزها قابلیت استیکینگ را دارند مانند ارز ترون و کاردانو اما برخی از ارزها این قابلیت را ندارند اما برای ارزهایی که این ویژگی را دارند بهتر است بدانید که استیکینگ انواع مختلفی دارد و مزایا و معایبی نیز دارد؛ سرمایه‌گذاران نیز باتوجه‌به شرایط و علاقه خود می‌توانند اقدام به انتخاب مناسب‌ترین و سودآورترین روش کنند. انواع روش‌های استیکینگ عبارت‌اند از:

استیکینگ قفل شده

همان‌طور که حتماً متوجه شده‌اید در این نوع روش به قفل‌کردن دارایی‌ها و در واقع ارزهای دیجیتال برای یک دوره مشخص باهدف دستیابی به سود پرداخته می‌شود. زمانی که فردی دارایی‌ها را قفل می‌کند در واقع تا آخرین روز دارایی‌هایش از دسترس برای معامله خارج می‌شوند. کاربران می‌توانند دوره‌های مختلفی را برای استیکینگ قفل شده انتخاب کنند همچنین می‌توانند زودتر اقدام به برداشت کنند اما پاداش و سود مشخص شده را از دست می‌دهند. سودهای استیکینگ قفل شده بر اساس معیارهای مختلفی انتخاب می‌شود که این معیارها عبارت‌اند از:

 • نوع ارز دیجیتال انتخاب شده
 • مقدار کویت یا توکنی که ذخیره شده است.
 • مدت زمانی که برای قفل شدن ارز انتخاب شده است.

مزایای استفاده از استیکینگ قفل شده

 • سود زیاد
 • وجود گزینه‌های مختلف برای انتخاب

معایب استفاده از استیکینگ قفل شده

 • انتخاب بازه معین و عدم تغییر در مراحل در زمان مشخص شده

استیکینگ سرد

استیکینگ سرد در واقع یکی از زیرمجموعه‌های استیکینگ قفل شده است و در این روش کاربر از کیف پول‌های سخت‌افزاری که ارتباطی با اینترنت ندارند و در واقع امنیت بالایی دارند برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کند. بدیهی است که در این روش چون فرد کنترل کامل بر دارایی‌های انتخابی خود دارد پس این روش امنیت بالایی نیز دارد. در این روش نیز مانند روش قبلی تا زمانی که فرد ارزهای خود را در کیف پول نگهداری کند و دریافت می‌کند؛ این روش بسیار مناسب کسانی است که سرمایه زیادی دارند.

استیکینگ منعطف

در این روش فرد می‌تواند به سرمایه خود دسترسی داشته باشد و حتی می‌تواند از آنها برای معامله نیز استفاده کند اما در این روش سوددهی کمتر از دو روش قبلی است. استیکینگ منعطف نیز مزایای و معایبی دارد که عبارت‌اند از:

مزایای استیکینگ منعطف

 • انعطاف‌پذیری بالا
 • قفل نشدن ارزهای دیجیتال

معایب استیکینگ منعطف

 • سوددهی کمتر
 • گزینه‌های انتخابی محدود

[su_note]بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

چه چیزی را باید سهام‌گذاری کنیم؟

این روزها گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد وجود دارد همچنین ارزهای متنوعی به بازار عرضه شده است که افراد می‌توانند از آنها کسب درآمد کنند. در این بخش محبوب‌ترین ارزهای دیجیتالی که قابلیت استیکینگ را دارند بررسی می‌کنیم؛ این ارزها عبارت‌اند از:

اتریوم 2.0

یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین گزینه‌های استیکینگ ارز دیجیتال؛ اتریوم 2.0 است که در واقع دومین نسخه از پلتفرم ارزهای دیجیتال محبوب در سراسر جهان است. سهام گذاری در ارز اتریوم می‌تواند راه شما را به یکی از داغ‌ترین شبکه‌های ارزهای دیجیتال باز کند! برای ورود به این بازار شما نیاز به حداقل 32 اتر و یک کلاینت شبکه اصلی اتریوم دارید سپس با مراجعه به این پلتفرم می‌توانید استیکینگ را شروع کنید.

تزوس (XTZ)

تزوس یکی از ارزهای نوظهور در سال 2018 است؛ این ارز یا جمع‌آوری بیش از 230 میلیون دلار توانست طوفان بزرگی در صنعت ارزهای دیجیتال در شروع کار خود ایجاد کند. این پلتفرم از روش اثبات سهام سیال استفاده می‌کند. ارز پلتفرم تزوس XTZ نام داشته و پروسه سرمایه‌گذاری در این ارز با نام بیکینگ معروف است. افرادی که در این ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند در ازای شرکت در این کار کوین این پلتفرم را به‌عنوان سود دریافت می‌کنند.

برای ورود به این پلتفرم نیاز به 8000 کوین تزوس و یک فول نود تزوس است. افرادی که دارایی کمتری دارند می‌توانند مقدار کمتری کوین را به‌عنوان استیکینگ در این بازار سرمایه‌گذاری کنند؛ سوددهی در این روش بین 5 تا 6 درصد است.

الگورند (ALGO)

هدف اولیه این پلتفرم انجام راحت‌تر پرداخت‌های بین‌المللی بود. الگورند بر اساس پروتکل اثبات سهام کار می‌کند و سرمایه‌گذارانی را نیاز دارد که تراکنش‌ها را پردازش کرده و همچنین امنیت شبکه را نیز تأمین می‌کنند. این پلتفرم از اثبات سهام خالص یا PPOS استفاده می‌کند. بااین‌وجود سهام گذاران در این پلتفرم نیز باید فول نودها را اجرا کنند. یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در الگورند از طریق واسطه‌ها و استخرهای سرمایه‌گذاری است که با به اشتراک گذاشتن کوین‌های بومی انجام می‌شود؛ سود سالانه سرمایه‌گذاری در این شبکه و استخرها بین 5 تا 10 درصد متغیر است.

آیکون (ICX)

پروژه کره­ایی آیکون نیز یکی از پلتفرم‌هایی است که در بازار ارزهای دیجیتال شرایط سهام گذاری را فراهم کرده است. در این پلتفرم از الگوریتم اثبات سهام یا DPOS استفاده می‌شود. در این روش، تعداد مشخصی از سهام گذاران به‌عنوان نماینده از کاربران دیگر به ایجاد بلاک و تأیید تراکنش می‌پردازند. سود سالانه این توکن بین 6 تا 36 درصد است.

کجا می‌توانیم سهام گذاری کنیم؟

بعد از آشنا شدن با استیکینگ و برترین ارزهای دیجیتال برای سهام گذاری به بررسی محل‌هایی که می‌توان در آنها سهام گذاری کرد می‌پردازیم.

صرافی

وجود تعداد زیادی از کاربران در صرافی‌ها باعث شد که پلتفرم‌های گفته شده نیز فرصت را غنیمت شمرده و سهام گذاری را به یک بخش اصلی در کسب‌وکار خودشان تبدیل کنند. معامله گران می‌توانند با سهام گذاری درآمد خود را افزایش داده و دارایی‌های خود را به یک منبع برای کسب درآمد تبدیل کنند. صرافی‌هایی مانند کوین بیس، بایننس، کیوکوین، کراکن، بیت فینکس و پلونیکس از این روش پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول سخت‌افزاری

در این روش سهام گذاری کاربر دارایی‌های خود را در یک کیف پول به‌صورت قفل می‌کنید روش نیز مانند سایر روش‌های استیکینگ سهام­گذار باید برای مدتی مشخص کوین­های خود را در کیف پول ارز دیجیتال نگه دارد چراکه که جا بجا کردن این سرمایه باعث می‌شود که سود این روش قطع شود. برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری عبارت‌اند از:

لجر

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های مهم آفلاین که قابلیت سهام گذاری را نیز فراهم کرده است کیف پول سخت‌افزاری لجر است. این کیف پول به کاربران خود این اجازه را می‌دهد ارزهای ترون، کازماس، الگورند، پولکادات و تزوس را سهام گذاری کنند. کیف پول لجر انواع مختلفی شامل لجر نانو اس و لجر نانو ایکس را به بازار عرضه کرده است؛ این کیف پول‌ها با یک رابط نرم‌افزاری کار می‌کنند اما ویژگی‌های ظاهری و پشتیبانی از کوین‌ها در آن‌ها متفاوت است.

کول والت اس

اولین کیف پول سخت‌افزاری بلوتوثی که امکان سهام گذاری در پلتفرم‌هایی ماند یونی سواپ را فراهم کرده است. این کیف پول با فراهم‌کردن قابلیت ارتباط با پلتفرم واسط Bincentive و سهام گذاری به‌صورت استیبل کوین تتر توانسته بسیار محبوب شود.

ترزور

یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود کیف پول ترزور است. این کیف پول تقریباً از اکثر ارزها پشتیبانی کرده و در دو نوع ترزور وان و ترزور مدل تی وجود دارد. این کیف پول به افراد اجازه می‌دهد روی دارایی‌های مانند الگورند، کازماس، نئو، انوتولوژی و وی چین استیکینگ ارز دیجیتال داشته باشند.

کیف پول نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری شامل کیف پول‌هایی هستند که روی تلفن همراه یا دسکتاپ قابل‌استفاده هستند؛ این کیف پول‌ها امکان ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال را به‌صورت آنلاین و رایگان برای افراد فراهم می‌کند. کیف پول‌های نرم‌افزاری با ذخیره کردن ارزها روی موبایل یا دسکتاپ به کاربران امکان کنترل کامل دارایی را می‌دهند این مورد از نظر دسترسی همیشگی یک ویژگی مثبت است اما از سمتی دیگر اتصال آن به اینترنت شرایط قرارگرفتن در معرض حملات سایبری و هک را فراهم می‌کند.

استیکینگ یا سهام گذاری به چه معناست؟

یکی از ویژگی‌های کیف پول‌های نرم‌افزاری، پشتیبانی از استیکینگ ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام است. هر یک از ارزهای دیجیتالی که بر اساس مدل اثبات سهام هستند کیف پول اختصاصی خود را نیز دارند که این کیف پول نیز امکانات ویژه‌ای را در اختیار سهام گذاران قرار می‌دهد. کیف پول‌های نرم‌افزاری چند ارزی نیز امکان سهام گذاری به‌صورت هم‌زمان را برای چند ارز دیجیتال مختلف فراهم می‌کنند. این نوع کیف پول‌ها با راه‌اندازی یک استخر سهام گذاری یا اجرای یک فول نود به سهام گذاری یا استیکینگ ارز دیجیتال کمک می‌کنند.برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری عبارت‌اند از:

تراست والت

یکی از کیف پول‌های خصوصی چند ارزی کیف پول تراست است. این کیف پول برای نسخه‌های مختلف موبایل طراحی شده و امکان انجام تراکنش، ذخیره و سهام گذاری ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند. این کیف پول با پشتیبانی از ارزهای تزوس، وی چین، کازماس، ترون، الگوراند، آیوتکس، کالیستو و توموچین به کسب درآمد کمک می‌کند.

اکسودوس

یکی از کیف پول‌های چند ارزی که برای پلتفرم‌های مختلفی مانند موبایل و دسکتاپ قابل‌استفاده است کیف پول اکسودوس است. یکی از ویژگی‌های جالب این کیف پول امکان اتصال به کیف پول سخت‌افزاری ترزور است. این کیف پول امکان این را می‌دهد که کاربران ارزهایی مانند تزوس، الگورند، کاردانو، کازماس، وی چین، نئو و اونتولوژی را استیکینگ کنند.

اتمیک

یکی دیگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری محبوب و معروف، کیف پول اتمیک است. این کیف پول در پلتفرم‌های مختلف برای تلفن همراه و دسکتاپ عرضه شده است. این کیف پول از ارزهای مختلفی برای استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند همچنین امکان سهام گذاری روی ارزهای زیلیکا، آیکون، کازماس، تزوس، نئو، ترون، الگوراند و… را نیز فراهم می‌کند.

استیکینگ در دیفای

در زمینه پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز مفهوم جدیدی به نام استخراج نقدینگی و دریافت سود وجود دارد؛ استخراج نقدینگی یعنی تزریق نقدینگی به پلتفرم‌های دیفای است. در این روش افراد نقدینگی را به پلتفرم وام‌دهی یا صرافی‌هایی که توضیح دادیم سرمایه‌گذاری کرده و از این روش سودی که می‌خواهند را از معامله دریافت می‌کنند و به مجموعه‌ای از استراتژی‌های ترکیبی مورداستفاده در دیفای که باعث ایجاد سود در این پلتفرم می‌شود؛ کشت سود می‌گویند. پلتفرم‌های مطرح در بحث دیفای عبارت‌اند از:

 • میکردائو
 • سینتتیکس (Synthetix)
 • یرن فایننس (Yearn Finance)
 • کامپاند (Compound)
 • پنکیک سواپ (Pancake Swap)

چگونه پلتفرم استیکینگ انتخاب کنیم؟

چگونه پلتفرم استیکینگ انتخاب کنیم؟

انتخاب پلتفرم مناسب مهم‌ترین گزینه است چراکه نوع آن در سودی که کسب می‌کنید تأثیر دارد همچنین انتخاب پلتفرمی اشتباه ممکن است باعث ازدست‌دادن کل سرمایه و سود شما شود. برای اینکه بتوان انتخاب درستی داشت راه‌های زیادی وجود دارد؛ این راه‌ها عبارت‌اند از:

جستجو در صفحات اجتماعی

زمان انتخاب یک پلتفرم به گفته‌های بنیان‌گذاران آن توجه نکنید! در صفحات اجتماعی مختلف نظرات افراد را خوانده و ببینید چه صحبت‌هایی در مورد آن می‌شود. برخی از پلتفرم‌ها باهدف کلاهبرداری ساخته شده‌اند و یک جستجوی ساده می‌تواند شما را مطلع کرده و مانع از هدررفتن سرمایه شما شود.

مدت‌زمان فعالیت پلتفرم

به سوددهی پلتفرم‌ها اکتفا نکنید! عواملی مانند سابقه پلتفرم و همچنین مدت‌زمان فعالیت نیز توجه کنید؛ این موارد اهمیت زیادی دارند. برای جلوگیری ازدست‌رفتن سرمایه از پلتفرم‌های باسابقه و قدیمی که شناخته شده هستند استفاده کنید.

دوری از سرویس‌های امانی!

قبل از شروع سرمایه‌گذاری از وب‌سایت‌های معتبر درباره سرویس سهام گذاری که انتخاب کرده‌اید تحقیق کنید. دقت داشته باشید که از سرویس‌های کاستدی استفاده نکنید چراکه دارایی‌های خود را در معرض ازدست‌دادن قرار می‌دهید.

بررسی شرایط سرمایه‌گذاری

قبل از سرمایه‌گذاری تمامی قوانین و شرایط پلتفرم را بررسی کنید. برخی از قوانین عبارت‌اند از:

 • برای ارتباط دائم نیاز به اینترنت دارید!
 • انتخاب دوره‌ای مشخص و عدم تغییر در آن
 • ذخیره حداقل کوین گفته شده

نحوه سهام گذاری ارزهای دیجیتال

مراحل استیکینگ ارز دیجیتال به نوع انتخاب فرد بستگی دارد. سهام گذاری روی هر پلتفرم مختلف است علاوه بر این استفاده از پلتفرم‌ها راه‌های مختلفی را به افراد برای استیکینگ نشان می‌دهند. سهام گذاری ارزهای دیجیتال در محل‌های مختلفی امکان دارد که عبارت‌اند از:

 • سهام‌گذاری در صرافی
 • سهام‌گذاری در کیف پول سخت‌افزاری
 • سهام‌گذاری در کیف پول نرم‌افزاری

آینده سهام گذاری ارزهای دیجیتال

باتوجه‌به مسائل زیست‌محیطی و اقتصادی سهام گذاری در ارزهای دیجیتال آینده روشنی دارد! این روزها با رشد تکنولوژی و ارائه ارزهای مختلف بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است و روزانه نیز رشد بیشتری دارد. علاوه بر این موارد روزانه محبوبیت ارزهای دیجیتال نیز افزایش‌یافته و در بین اکثر افراد به‌عنوان راهی برای افزایش درآمد استفاده می‌شود. خوشحال می‌شویم اگر نظرات و پیشنهادات خود را با ما در زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید.