امروزه بیشترین ارزی دیجیتالی که درمورد آن صحبت می‌شود، بیت‌کوین است، با این حال هنوزم این ارز دیجیتال برای بسیاری از افراد گنگ و مبهم بوده، از این‌رو قصد داریم در این مقاله شما را بیشتر با بیت‌کوین آشنا نماییم و به بررسی عواملی که بر روی تعیین ارزش بیت‌کوین اثر گذار هستند بپردازیم، پس لطفاً تا پایان مقاله با بورس پرشیا همراه باشید.

بیت کوین

معرفی بیت‌کوین

بیت‌کوین را می‌توان به عنوان یک ارز جدید، جذاب و البته پیچیده و با کارایی معرفی نمود که برخلاف ارزهای سنتی  فقط به صورت آنلاین است و به کاربران خود اجازه می‌دهد تا حد زیادی در انجام معاملات خود ناشناس باقی بماند. بیت‌کوین نیز مانند یورو  یا دلار آمریکا ارزی است برای پرداخت ارزش کالا و خدمات و با ارزهای سنتی که می‌شناسید تفاوت دارد.

یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان برای ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین با ارزهای سنتی بیان نمود، حذف واسطه‌ها و بانک‌ها آن هم با هزینه‌های سنگین است و همین امر موجب شده که افراد زیادی جذب این نوع ارزها شوند.

[su_note]بیشتر بخوانید: بیت کوین چطور شکل گرفت؟[/su_note]

چگونه بیت‌کوین بخریم؟

برای خرید بیت‌کوین راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن ها اقدام کنید، مثلا با پول نقد، کارت‌های اعتباری می‌توانید بیت‌کوین خریداری کنید ولی به خاطر داشته باشید برای خرید و فروش‌ و ذخیره بیت‌کوین نیاز به ایجاد یک حساب کاربری دارید. حساب کاربری درست مانند کیف پول‌هایی که در آن‌ها پول و یا کارت‌های بانکی خود را ذخیره می‌کنید عمل می‌کند.

 مسئله‌ای که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم، ارزش بیت‌کوین و چگونگی تعیین ارزش این ارز دیجیتالی است که امروزه مسئله‌ای مهم برای تمام افرادی است که در این حوضه فعالیت می‌کنند و یا قصد فعالیت در این زمینه را دارند به شمار می‌آید.

ارزش بیت‌کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

به صورت کلی باید گفت که قیمت بیت‌کوین ثابت نیست و عوامل مختلفی از جمله: موجودی این ارز دیجیتال، میزان عرضه و تقاضای افراد برای خرید آن‌ها و قیمت توافقی که در صرافی‌ها برای آن‌ها تعیین می‌شود، بر روی قیمت آن تاثیرگذار هستند.

 از این‌رو می‌توان گفت که قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی، توسط خریداران و فروشندگان در بازارهای بسیاری که برای خرید و فروش آن‌ها وجود دارد تعیین می‌گردد و همچنین عوامل مختلف بسیاری که بر روی قیمت آن‌ها تاثیر گذاربوده و سبب افزایش و یا کاهش ارزش آن‌ها می‌شود. که در ادامه به بررسی بیشتر این مسئله  می‌پردازیم.

به این ترتیب هنگامی که صحبت از قیمت دلاری بیت‌کوین می‌شود، منظور میانگین قیمت معاملات انجام شده در بازارهای مختلف برای بیت‌کوین است. به بیانی ساده قیمت دلاری بیت‌کوین یعنی: قیمت‌هایی که در عمل مورد توافق افراد برای خرید و فروش ارز قرار گرفته‌است و افراد حاضر شده‌اند که به میزان قیمت بیت‌کوین پول پرداخت نموده و بیت‌کوین خریداری کنند. میانگین این قیمت، را قیمت دلاری می‌نامند که در سایت‌های مختلف شما می‌توانید این قیمت را مشاهده کنید.

چه عواملی روی قیمت بیت‌کوین تاثیر می‌گذارند؟

خرید بیت‌کوین مانند خرید اوراق بهادر نیست زیرا این ارز دیجیتالی یک شرکت، نهاد و یا سازمان نیست، علاوه بر این بر خلاف ارزهای سنتی، بیت‌کوین توسط یک دولت خاص یا یک بانک‌ مرکزی چاپ و توزیع نمی‌شود از همین رو عواملی مانند: نرخ تور، سیاست‌های خارجی و میزان رشد اقتصادی یک کشور که بر روی ارزهای ملی تاثیر گذار هستند به صورت مستقیم بر روی قیمت بیت‌کوین تاثیری ندارند.

البته عوامل مختلفی زیادی وجود دارد که برروی ارزش بیت‌کوین تاثیر گذار هستند و اگر بخواهیم تمامی این موارد را در چند گروه دسته‌بندی و خلاصه کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان عرضه و تقاضا برای بیت‌کوین
  • کاربردپذیری و مقبولیت بیت‌کوین
  • نهنگ‌ها، رسانه‌ها و دست‌کاری قیمت‌ها
  • افزایش هزینه استخراج بیت‌کوین
  • افزایش تعداد صرافی‌ها و خودپرداز‌های بیت‌کوین
  • ناتوان بودن رقیب‌های بیت‌کوین
  • قانون‌گذاری‌های بیت‌کوین، سیاست‌های پولی و بحران‌ها
  • امنیت و ثبات شبکه بیت‌کوین

[su_note]بیشتر بخوانید: چه فاکتورهایی بر روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار هستند؟[/su_note]

میزان عرضه و تقاضا برای بیت‌کوین

یکی‌ از مفاهیم اصلی که در علم اقتصاد وجود دارد، اصل عرضه و تقاضا است. در هنگامی که عرضه یک دارایی کاهش یافته و تقاضا برای آن افزایش پیدا کند به تبع قیمت آن دارایی افزایش پیدا می‌کند و بلعکس هنگامی که عرضه یک کالا افزایش و تقاضا کاهش پیدا کند قیمت دارایی کاهش پیدا‌ می‌کند و این امر بر روی تعیین ارزش بیت‌کوین تاثیرگذار است.

نحوه و شکل عرضه بیت‌کوین بسیار بی‌نظیر است. به خاطر داشته باشید که عرضه بیت‌کوین با عرضه ارزهای ملی که دولت می‌تواند با چاپ پول میزان عرضه را تغییر بدهد کاملا متفاوت بوده، در بیت‌کوین طبق قوانین و پروتکل‌هایی که وجود دارد فقط ۲۱ میلیون واحد از آن تحت فرایندی به نام استخراج تولید می‌شود.

توجه داشته‌باشید که عرضه ثابت به خودی خود باعث افزایش قیمت بیت‌کوین نمی‌شود بلکه بر طبق اصل عرضه و تقاضایی که وجود دارد در هنگامی که عرضه ثابت همراه با افزایش تقاضا همراه باشد، افزایش قیمت رخ می‌دهد. به طور مثال در هنگامی که بیت‌کوین کاربردی می‌شود یا از آن به عنوان ذخیره ارزشی استفاده می‌کنند شما شاهد افزایش تقاضا خواهید بود که در این صورت تقاضا بیشتر از عرضه شده و این امر افزایش ارزش بیت‌کوین را به همراه دارد.

کاربرد‌پذیری و مقبولیت

بیت‌کوین ساخته شده‌است تا کاربرد داشته‌باشد و ارزش و قیمت بیت‌کوین به صورت مستقیم به میزان مقبولیتی که در بین مردم برخودار است، بستگی دارد؛ از این رو هرچه افراد بیشتری با این ارز دیجیتالی آشنا باشند و اعتماد کنند و از آن به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزشی بهره ببرند، بدیهی است که ارزش آن نیز افزایش پیدا کند.

مثلا در هنگامی یک فروشگاه بزرگ‌ و معتبر بیت‌کوین را به عنوان یک روش پرداخت قبول کند و یا یک موسسه مالی بزرگ در بیت‌کوین سرمایه گذاری نماید، تمامی این موارد سبب می‌شود که موجی از امیدواری به بازار بیت‌کوین تزریق شود و این مورد مقبولیت ارز را بیشتر کرده که به تبع افزایش ارزش بیت‌کوین را به همراه دارد.

پس در یک نتیجه‌گیری کلی باید گفت که بیت‌کوین هرچقدر به عنوان یک ابزار پرداخت و یا ابزاری برای سرمایه گذاری در نظر گرفته‌شود مقبولیت آن در میان افراد بیشتر شده و در نتیجه از قیمت و ارزش بیشتری برخودار می‌شوند.

ارزش بیت‌کوین چگونه محاسبه می‌شود؟

افزایش هزینه‌های استخراج بیت‌کوین

استخراج بیت‌کوین نیازمند استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمند است که انرژی برق زیادی مصرف می‌کند. از طرفی دیگر نیز رفته رفته استخراج بیت‌کوین کمتر شده و از آنجایی که استخراج این ارزهای دیجیتالی یک کار رقابتی است، ماینرها (افرادی که اقدام به استخراج بیت‌کوین می‌کنند.) برای این که بتوانند در رقابت باقی بمانند باید قدرت پردازش بیشتری را به شبکه اختصاص بدهند.
با توجه به تمامی این موارد اگر تقاضا برای بیت‌کوین بیشتر شده و هزینه استخراج بیت‌کوین نیز افزایش پیدا کند، ماینرها حاضر نمی‌شوند که ارز خود را با قیمت کم به بازار عرضه کنند.
ناتوانی‌های رقیب‌های بیت‌کوین

با توجه به مشکلاتی که پول‌های رایج دارند، نیاز به ارزهای غیر متمرکز و جهانی روزبه روز بیشتر می‌شود از این رو بین ارزهای دیجیتالی برای رسیدن جریان اصلی و کاربردی شدن و برخوداری از مقبولیت بالا آن هم در بین مردم، همیشه در رقابت سخت با یکدیگر هستند.
در حال حاضر شانس بیت‌کوین در بین دیگر ارزهای دیجیتالی برای رسیدن به جریان اصلی بیشتر بوده به گونه‌ای که بیش از ۱۱ سال است که هیچ‌گونه رخنه امنیتی را تجربه نکرده و حتی با افزایش ماینرهای جدید از امنیت آن نه تنها کاسته نشده بلکه به شدت افزایش یافته‌است.
زمانی که رقبا چیزی در چنته نداشته‌باشند و یا از طرفداران کمتری برخودار باشند به خودی خود سبب می‌شوند که محبوبیت بیت‌کوین بیشتر شود و این امر افزایش ارزش بیت‌کوین را به همراه دارد که افزایش ارزش، افزایش قیمت را به دنبال خود می‌آورد.

افزایش هزینه‌های استخراج بیت‌کوین

افزایش تعداد صرافی‌ها و خودپرداز‌های بیت‌کوین

در بین تمامی ارزهای دیجیتالی عرضه شده دسترسی به بیت‌کوین بسیار آسانتر است ولی هنوز هم جای پیشرفت دارد. تمام صرافی‌ها در حال حاضر بیت‌کوین را به عنوان اولین ارز خرید و فروش می‌کنند؛ ولی با این حال دسترسی به بیت‌کوین و تبدیل کردن آن به پول نقد یک چالش برای افراد است.

هرچه میزان دسترسی به بیت‌کوین و تبدیل نمودن آن به پول نقد کمتر باشد سبب می‌شود که افراد تقاضای کمتری برای خرید آن داشته باشند،  در نتیجه قیمت و ارزش بیت‌کوین نیز کاهش پیدا می‌کند. از طرفی دیگر اگر تعداد صرافی‌ها بیشتر باشد که امکان دسترسی را به بیت‌کوین بیشتر کند سبب می‌شود که اطمینان خاطر افراد بیشتر شده و تقاضا برای خرید افزایش بیابد که افزایش قیمت را به همراه دارد.

از نقش ویژه‌ای که خودپردازها در افزایش قیمت  بیت‌کوین دارند نیز نباید غافل شوید. همان‌گونه که نصب خودپردازهای سنتی در خیابان‌ها سبب افزایش مقبولیت کارت‌های بانکی در بین مردم شد، افزایش خودپردازهای  بیت‌کوین که تبدیل کردن بیت‌کوین به پول نقد و یا برعکس را آسانتر می‌کند و سبب افزایش مقبولیت آن می‌شود، غافل نشوید.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که هرچه میزان دسترسی به بیت‌کوین بیشتر شود، افزایش قیمت و ارزش پول دیجیتالی را به همراه دارد، که قضیه برعکس نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

بحران‌ها و سیاست‌های پولی دولت

این که بگوییم تصمیمات دولت بر روی قیمت و ارزش بیت‌کوین بی‌تاثیر است کاملا یک مورد اشتباه بوده، زیرا دولت با اقدامات خود می‌تواند به صورت مستقیم‌ و یا غیر مستقیم بر روی قیمت بیت‌کوین تاثیر بگذارد.

حوادثی که بین دولت‌ها اتفاق می‌افتد سبب می‌شود که افراد بیت‌کوین را به عنوان یک پنگاه امن در هنگام بروز مشکلات و بحران‌ها به شمار بیاورند و مردم برای حفظ ارزش پول خود به آن مراجعه کنند، که سبب می‌شود تقاضا برای بیت‌کوین بیشتر شود.

همچنین اعلام تصمیماتی که دولت در مورد ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین میگیرد نیز می‌تواند به صورت مستقیم بر روی قیمت  بیت‌کوین تاثیر بگذارد، به طور مثال خبر ممنوعیت انجام معاملات بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳ در کشور چین سبب سقوط شدید قیمت بیت‌کوین گردید. از این رو می‌توان تصمیمات دولت را از جمله عواملی دانست که بر روی تعیین ارزش بیت‌کوین تاثیر گذار هستند.

بحران‌ها و سیاست‌های پولی دولت

 

امنیت و ثبات شبکه‌ها

چیزی که باعث می‌شود بیت‌کوین از سایر ارزها و دارایی‌ها متمایز گردد امنیتی است که دارد و این امنیت از ۱۱ سال پیش تا کنون بیشتر شده‌است، به این صورت که تا حال حاضر هیچ شخصی نتوانسته جلوی استخراج بیت‌کوین را بگیرد و یا هیچ تراکنشی برگشت نخورده‌است و همچنین قوانین اصلی پروتکل آن تغییری پیدا نکرده و تمام این‌ها بیانگر امنیت بالای این ارز دیجیتالی است.

هرچقدر به سمت جلو می‌رویم اعتماد مردم به این شبکه بیشتر شده و خیالشان بابت هک‌ نشدن دارایی‌ها، بلوکه نشدن، عرضه ثابت و عدم برگشت تراکنش آسوده می‌گردد و این امر سبب افزایش اعتبار بیت‌کوین در بین مردم شده که افزایش عرضه و افزایش ارزش بیت‌کوین را به همراه دارد.

رسانه‌ها، نهنگ‌ها

رسانه‌های بزرگ دنیا که دارای مخاطبان میلیونی هستند و افراد ثروتمند که به نهنگ معروف هستند و  افرادی که دارای نفوذ هستند می‌توانند به صورت کوتاه مدت قیمت بیت‌کوین را دچار تغییر کنند.

به طور مثال رسانه‌های پر مخاطب می‌توانند با انجام تبلیغات مثبت در مورد ارز بیت‌کوین سبب افزایش قیمت این ارز شوند و یا افراد ثروتمند با انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان در این بخش جهش مثبتی در قیمت بیت‌کوین ایجاد کنند.

این عوامل همگی بر روی قیمت و ارزش بیت‌کوین تاثیر گذار هستند.

آگاهی از قیمت بیتکوین

 

چگونه از قیمت روز بیت‌کوین آگاه شویم؟

برای این که بتوانید از قیمت و ارزش بیت‌کوین به صورت روزانه آگاهی به دست بیاورید، می‌توانید به سایت‌های مختلف و از جمله معروف مراجعه کنید. این سایت‌ها با گرفتن اجازه دسترسی از صرافی‌ها و بازارهای رمز ارز، قیمت به‌روز بیت‌کوین را دریافت کرده و آن را به کاربران نشان می‌دهند.

چرا قیمت بیت‌کوین اینقدر تغییر پیدا می‌کند؟

بازار ارزهای دیجیتال هنوز نوپا است و به عنوان یک بازار جدید شناخته می‌شود که می‌توان گفت بسیاری از مردم هنوز با آن به صورت کامل آشنا نشده‌اند، بازارهای نوپا دارای خصوصیاتی هستند که سبب ایجاد نوسان در آن‌ها می‌شود.

این بازارها، کم تراکم هستند که تحرکات آن‌ها بسیار سریع بوده که سبب افزایش ایجاد نوسان در این بازها می‌شود، علاوه بر این صرافی‌ها نیز با هدف این که سود خود را افزایش بدهند به طور مداوم  به صورت ساختاری در حال تغییر قیمت بیت‌کوین هستند، یکی از راه های انجام این کار می‌توان به ترغیب تریدرها به خرید و فروش از طریق نمایش این قیمت‌های غیرواقعی در سایت صرافی‌ها دانست.

علاوه بر این موارد، مواردی را  که در قسمت عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت بیت‌کوین نیز بیان کردیم از جمله عواملی هستند که بر روی تغییر دائمی قیمت‌ و ارزش بیت‌کوین موثر هستند.

[su_note]بیشتر بخوانید: چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است؟[/su_note]

 

معرفی چند صرافی بین‌المللیی مشهور دنیا در بیت‌کوین

حال که با روش‌های تعیین ارزش بیت‌کوین آشنا شده و متوجه شدید که چه عواملی بر روی قیمت آن تاثیر گذار است فکر کنم خالی از لطف نباشد که نام چند صرافی معروف را نیز برای تکمیل این اطلاعات بیان کنیم.

۱.coinbase

کوین‌بیس را می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های بیت‌کوین به شمار آورد که امکان خرید و فروش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر را برای کاربران فراهم می‌کند. خدمات این صرافی برای مدتی محدود به آمریکا بوده ولی به تازگی خدمات آن به اروپا وارد شده و به بیش از ۳۲ کشور را پوشش می‌دهد.

بیس‌کوین یکی از بزرگترین صرافی‌های بین‌المللی است که علاوه بر دلار آمریکا از یورو، دلار کانادا، پوند انگلیس و .. نیز پشتیبانی می‌کند.

۲.Bitstamp

صرافی Bitstamp نیز یکی دیگر از صرافی‌های بزرگ بین‌المللی است که امکان خرید و فروش بیت‌کوین با ارزهای دیگری جز دلار را امکان پذیر می‌کند، این امر سبب شده‌است که این صرافی از اعتبار جهانی برخودار شود. کاربران برای این که بتوانند در این سایت به مشاهده ارزش بیت‌کوین و خرید آن بپردازند نیاز دارند که یک اکانت در این سایت داشته‌باشند تا در صورت خرید، بیت‌کوین‌ها به حساب کاربری فرد واریز گردد.

البته نکته منفی که در مورد این صرافی وجود دارد این است که، این صرافی بارها هک شده است که منجر به از دست رفتن ۱/۵ میلیون بیت‌کوین شده‌است.

۳.CEX.IO

سایتCEX.IOیکی از صرافی‌های بزرگ است که کاربران برای این که بتوانند در این سایت اقدام به خرید و فروش و مشاهده قیمت بیت‌کوین کنند لازم است که در این صرافی حساب کاربری داشته‌باشند.

گفتنی است که این صرافی از ارائه خدمات به ایران خودداری می‌کند از این رو نباید با یک هویت ایرانی و یا Ip ایرانی از خدمات این سایت استفاده کنید.

معرفی صرافی های معروف

 

جمع‌بندی

بیت‌کوین یک ارز دیجیتالی است که برخلاف ارزهای سنتی از عرضه ثابتی برخودار است و عوامل مختلفی از جمله افزایش تقاضا می‌تواند بر روی تعیین ارزش بیت‌کوین تاثیر بگذارد. در این مقاله چند صرافی بزرگ بین‌المللی را معرفی نمودیم تا در گهنگام انتخاب یک صرافی برای خرید و فروش بیت‌کوین نهایت دقت را داشته‌باشید و با چند صرافی آشنایی داشته‌باشید.