همه ما استعداد‌هایی در زمینه‌های خاصی داریم! شاید هوش مالی‌مان خوب باشد شاید هم صدای گیرا و جذابی داشته باشیم. اما آیا آیا داشتن استعداد برای رسیدن به موفقیت کافی است؟ 

بسیاری فکر می‌کنند فقط داشتن استعداد برای موفقیت در آن حیطه کافی است، اما در حقیقت چنین نیست، اگر می‌خواهید دلیل آن را بدانید لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استعداد چیست؟

استعداد به معنای یک یا چند توانایی خدادادی در یک زمینه خاص است، برای مثال می‌توان افرادی را دید که از کودکی نقاشی‌های زیبایی می‌کشند یا اشخاصی که ذاتاً قدرت مدیریت خوبی برای کنترل سازمان دارند.

این توانایی شاید از طریق ژنتیک به ما منتقل شده باشد، شاید هم از طریق مکان و محیطی که در آن بزرگ شدیم، حال اگر روی آن تمرکز کنیم می‌توانیم توانایی‌های‌مان را در آن زمینه گسترش داده و تسلط بیشتری روی آن داشته باشیم.

داشتن استعداد می‌تواند به تنهایی ما را از دیگران متفاوت سازد یا حتی باعث بیشتر دیده شدن ما شود، اما شکوفایی آن به تنهایی قادر به رساندن ما به موفقیت نیست زیرا همان‌طور که ما یک توانایی خاص داریم مطمعناً افرادی هم هستند که با توانایی‌های مشابه ما در این کره خاکی زندگی می‌کنند و در مسیری که ما گام بر می‌داریم، آن‌ها نیز گام بر می‌دارند.

بنابراین برای موفق شدن در این مسیر و شکست دادن رقبا نیاز به چند اصل و خصوصیت دیگر داریم که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

داشتن هدف

اهداف مطمئناً یکی از مهم‌ترین مسائلی هستند که در زندگی با آن‌ها روبه‌رو هستیم، هدف‌ها به سه دسته‌ی؛ کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند.

هدف در حقیقت یک آرمان و آرزویی است ما با خود عهد می‌بندیم تا به آن دست پیدا کنیم. مزیت استفاده از اهداف این است که؛ ما را مجبور به تلاش می‌کند تا به عهد خود پایبند باشیم و در جهت رسیدن به آن گام بر داریم.

درصورتی که فقط به استعداد‌های‌مان تکیه کنیم، شاید میل زیادی برای دست‌یابی به چیزی نداشته باشیم و این به عنوان یک نقطه ضعف ما را کمی عقب می‌اندازد.

تصویر۱

برای استفاده از آن می‌توانید یک لیست همانند تصویر بالا روی یک کاغذ رسم کرده و اهداف خود را به‌ صورت مرتب درون آن بنویسید، سپس آن را جایی قرار دهید که بیشتر اوقات قابل دیدن باشد، مثل؛ درب یخچال یا حتی روی مانیتور کامپیوتر. دیدن هر روزه اهداف باعث بروز حس انگیزه و قدرت درون‌مان می‌شود تا هرچه سریع‌تر به آن‌ها دست پیدا کنیم.

اهداف کوتاه مدت می‌تواند شامل؛ رسیدن به مقدار معینی سرمایه باشد یا حتی ثبت اولین محصول.

واقعیت این است که هیچ چیز لذت بخش‌تر از این نیست که یکی از هدف‌های خود را به معنای عملی شدن تیک بزنیم زیرا این‌ کار باعث ترشح دوپامین در مغز شده و پاداشی ذهنی است برای تلاش‌های ما.

 

استراتژیاستراتژی

به مجموعه روش‌های برنامه‌ریزی، تحلیل و تحقیق و استفاده صحیح از منابع استراتژی می‌گوییم که در حقیقت به مشابه مدیریت است.

داشتن استعداد به همراه هدف به تنهایی قدرت کافی ندارند، برای همین از چاشنی استراتژی برای حرکت قاعده‌مند و اصولی به سمت اهداف استفاده می‌کنیم.

در اولین قدم می‌بایست برنامه ریزی کنیم، علم برنامه‌ریزی به ما می‌آموزد تا چه چیزی بیشتر اهمیت دارد و روی چه کاری چه مقدار زمان، انرژی و هزینه بگذاریم.

تصویر 2

اگر دوست دارید یک برنامه شفاف از دستورالعمل‌های اولویت بندی شده داشته باشید تا صبح‌ها با یک ساختار صحیح کارتان را آغاز کنید، مشابه تصویر بالا یک لیست رسم کنید و با الویت‌بندی کار‌های‌تان آن‌ها را در خانه‌های لیست رسم کنید.

لطفا در این مورد با خود رو راست بوده و پس از تعیین کار‌ها از خود بپرسید این کار چه کمکی به من برای رسیدن به اهدافم می‌کند؟

اگر کاری که الویت پایین‌تری داشت آن را دور بریزید و فقط به خانواده، خود و اهداف‌تان تمرکز کنید.

همیشه قبل شروع یک کار تحقیق کنید و با آگاهی کامل آن را انجام دهید، این باعث به‌وجود آمدن یک دید باز نسبت به یک عمل می‌شود و احتمال شکست یا ریسک را کمتر می‌کند، از موتور‌های جستجو مثل گوگل و یاهو کمک بگیرید و چندین مقاله راجع به کاری که می‌خواهید انجام دهید بخوانید، شاید وقت زیادی از شما بگیرد اما این جزو استراتژی شماست تا به اهداف نزدیک‌تر شوید.

تلاش، تلاش و تلاش

هیچ وقت تلاش کردن را دست کم نگیرید؛ استعداد، هدف و استراتژی بدون تلاش کردن همانند یک اتوموبیل خاموش هستند که با سوییچ تلاش استارت‌شان می‌خورد.

تلاش کردن در حرفه‌های مختلف شکل و ‌رنگ متفاوتی دارند اگر استعدادتان در حوزه پروش اندام است تلاش شما شامل تمرین کردن مرتب و منظم و کسب تجربه در این حیطه می‌باشد، اگر در حرفه خوانندگی استعداد خاصی دارید، تمرین صدا و خواندن کتاب‌های مفید در این زمینه یا ارائه یک کار بهتر نسبت به سایر رقبا به عنوان تلاش شما است.

در نهایت هیچ‌گاه نا امید نشوید و هرگاه در جهت موفقیت نیاز به انرژی بیشتر داشتید فقط به اهداف‌تان تمرکز کرده و در خود انگیزه مثبت ایجاد کنید.