هوش هیجانی (emotional intelligence) چیست؟

هوش هیجانی (emotional intelligence) چیست؟

ممکن است شما افرادی را در ذهن داشته باشید که فارغ از نوع و اهمیت مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می کنند، هیچ وقت کنترل عصبانیت و خشم خود را از دست نمی‌دهند. یا مدیری را بشناسید که کاملا به کارکنان خود اطمینان دارد، به صحبت های تیم خود با دقت گوش می دهد، با خیال آسوده می توان با او صحبت کرد و همواره تصمیمات دقیقی را که اخذ کرده به اطلاع نفرات مرتبط می رساند.

ادامه مطلب

چرا هدف گذاری مالی ما جواب نمی دهد؟

چرا هدف گذاری مالی ما جواب نمی دهد؟

هر انسانی در دنیا آرزوها و رویاهایی دارد، اما افراد موفق در این بین کسانی هستند که می توانند آروزهایشان را به اهداف تبدیل کنند. تعیین اهداف به ما کمک می کند که بدانیم در کجای زندگی قرار داریم. با دانستن دقیق اینکه می خواهیم به چه چیزی دست پیدا کنیم، خواهیم فهمید که باید تلاش خود را در کجا متمرکز کنیم. جالب است بدانیم تعیین هدف در زندگی موضوع مهمی است اما مهم تر از آن دست یافتن به آن اهداف است. چه بسا افرادی که قبل از شروع سال جدید اهداف خود را تعیین نموده و در پایان سال رضایت چندانی از عملی شدن آن ندارند. در این مقاله سعی بر آن است به چرایی عدم تحقق هدف گذاری های و ارائه راهکار برای آن بپردازیم.

ادامه مطلب

کشف دنیای درون انسان ها چه نسبتی با موفقیتشان دارد؟

کشف دنیای درون انسان ها چه نسبتی با موفقیتشان دارد؟

ما در این دنیا نیستیم، این دنیاست که در درون ماست حیرت زده شدید؟ با خود فکر می کنید که چگونه دنیا می تواند درون ما باشد؟ چگونه ممکن است مثلا شما و انسان های دیگر درون من زندگی کنید؟ پس از گذشت زمانی طولانی متوجه خواهید شد که آنچه درون شما است، هزاران هزار ویژگی و خصوصیتی است که در انسان های مختلف وجود دارد و تمام این ویژگی هایی که در هر شخصی مشاهده می کنیم، همان دنیای درون انسان ها است.

ادامه مطلب

خلاصه کتاب تو همانی که می اندیشی

کتاب تو همانی که می اندیشی در سال 1903 میلادی توسط نویسنده و شاعر انگلیسی جیمز آلن در هفت فصل مجزا تالیف گردیده است. این کتاب یکی از کتب کلاسیک در زمینه ذهن و اندیشه می باشد و مفهوم اصلی آن این است : « ذهن انسان او را شکل می‌دهد، شخصیت او را می‌سازد و سرنوشتش را رقم می‌زند. بنابراین می‌توان گفت این کتاب یک جستجوی عمیق در مورد خودشناسی است.»  جیمز آلن که فلسفه خود از زندگی را از بزرگانی چون بودا و تولستوی برگرفته، در نگارش این کتاب از منطقی استفاده کرده که مورد پذیرش اکثریت می باشد. وی معتقد است که ذهن ناهوشیار یا ضمیر ناخودآگاه  به اندازه ضمیر خودآگاه در زندگی ما تاثیر داشته و از آنجایی که ما ربات نیستیم می توانیم افکار خود را کنترل کرده و در نتیجه اشتباهاتی را که در افکار ما وجود دارد شناسایی کنیم. درواقع ما آنچه را که خواهان آن هستیم به سمت خود جذب نمی کنیم بلکه چیزهایی را به خودمان جذب می کنیم که در ذهن خود پرورش می دهیم. در ادامه به خلاصه فصول پرداخته شده در این کتاب می پردازیم.

ادامه مطلب

ارتباط هوش هیجانی و هوش مالی در چیست؟

ارتباط هوش هیجانی و هوش مالی در چیست؟

برای سال‌ها، این فرضیه در دنیای سرمایه‌گذاری وجود داشت که سرمایه‌گذاران در بورس براساس ریسک ، میزان سود، وضعیت سودآوری و سایر فاکتورهای منطقی، تصمیماتشان را در سرمایه‌گذاری می‌گیرند. در حالیکه که تحقیقات مالی رفتاری، آشکار ساخت که احساسات، هیجانات و وضعیت روحی افراد روی تصمیمات سرمایه‌گذاری و مالی آنها تاثیر فراوانی می‌گذارد. از همین جهت بر آن شدیم تا دز این مقاله به فرآیندهای هوش هیجانی و هوش مالی و ارتباط بین هوش هیجانی با هوش مالی بپردازیم. با ما همرا باشید.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی یا هوش عاطفی که نام آن با عنوان EQ نیز یاد می‌شود، یکی از انواع هوش در تمامی افراد جهان است. معمولا در محافل و صحبت‌های روتین روزمره اکثر افراد از واژه IQ نیز استفاده می‌کنند در صورتی که نسبت به مقوله EQ هیچگونه آشنایی ندارند و از طرف دیگر تا چندین دهه قبل این بحث، بین دانشمندان و پژوهشگران هم از مولفه های مهم به حساب نمی‌آمده است. با گذر زمان و پررنگ تر شدن اهمیت هوش هیجانی یا همان EQ، پژوهشگران نقش پررنگ‌تر آن را نسبت به IQ به اثبات رساندند.

برای تعریف هوش هیجانی به زبان ساده باید گفت که هوش هیجانی یا همان هوش عاطفی نوعی رویکرد و نگرش خاص نسبت به هیجانات و مجموعه عواطف فردی و اجتماعی در تک تک اشخاص است. به عبارت دیگر، افرادی که دارای هوش هیجانی بیشتری نسبت به دیگران هستند از قابلیت های مدیریتی و سازمان‌دهی بیشتری برخوردار خواهند بود پس طبق صحبتی که داشتیم یکی از مهارت‌های لازم برای رهبران و مدیران موفق در هر عرصه‌ای، مقوله هوش هیجانی است. معمولا در جاهای مختلف، تعاریف گوناگونی از هوش هیجانی یا هوش عاطفی شده است اما مظمون اصلی و هدف نهایی تمام تعاریف، مطالبی بود که تا اینجای کار به آن پرداختیم.

نکات مهم در حوزه هوش هیجانی یا EQ

1- هوش هیجانی عبارت است از توانایی تشخیص و تفکیک احساسات و هیجانات خود و دیگران.

2- هوش هیجانی مجموعه توانایی‌هایی است که به ما کمک می‌کنند تا هیجانات را در خود و دیگران، تشخیص دهیم و تنظیم کنیم.

3- زمانی که هوشمندانه، آگاهانه و معقول از هیجانات خود استفاده کنیم، یعنی از هوش هیجانی برخورداریم.

4- هوش هیجانی یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در رهبران و مدیران در هر سطحی است.

پنج مولفه‌ی هوش هیجانی از دیدگاه دنیل گلمن:

خودآگاهی یا آگاهی از خویشتن (Self-awareness): این امر به معنی شناخت نقاط قوت و ضعف، بررسی ارزش‌ها و انگیزه‌هایمان و تأثیرگذاری آن بر روی دیگران است.

خودتنظیمی (Self-regulation): بحث خودتنظیمی بیشتر به شناخت انگیزه‌های آنی و لحظه‌ای ما در موقعیت‌های سخت و مشکل‌زا است که باید با تکنیک لازم برای کنترل و تنظیم آنها در جهت مناسب اقدام نماییم.

انگیزش (Motivation) و خودانگیزشی (Self-motivation): این امر به این معنی است که ما انگیزه کافی برای موفقیت و رسیدن به اهدافمان را داشته باشیم و در این مسیر اجازه ندهیم که هر شکستی بتواند انگیزه و باور ما را نسبت به اهداف و مسیر موفقیتمان خدشه‌دار کند.

همدلی (Empathy): در موقعیت های لازم قدرت این را داشته باشم که وضعیت و شرایط احساسی دیگزان را بشناسیم و درک کنیم و در صورت لازم بتوانیم جهان پیرامون را از دریچه دیدگان آنها مشاهده و بررسی کنیم.

مهارت اجتماعی (Social Skill): در این فرآیند باید دارای این مهارت باشید که با دیگران، رابطه‌ی صمیمی ایجاد کرده تا بتوانیم آن‌ها را به سمتی که میل داریم هدایت کنیم و به آنها جهت دهیم.

هوش مالی چیست؟

از هوش مالی یا Financial IQ  معمولا در جاهای مختلف به شیوه‌های گوناگونی تعریف شده است اما چکیده تمام تعاریف به این موضوع ختم می‌شود که هوش مالی یک مهارت لازم و مهم در فرآیند کسب و کار موفق و سرمایه‌گذاری ایده‌آل به شمار می‌آید.

به عبارت دیگر به رفتار هر شخص با پول را هوش مالی می‌دانند که بر پایه سه عنوان سرمایه، بدهی و جریان مالی استوار است. از عواملی که نشان دهنده اصلی هوش مالی هر شخص به شمار می‌آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نوع کسب و کار.

2- میزان درآمد و سرمایه ثابت.

3- مقدار پولی که ماهانه از حساب خارج می‌شود.

4- مسیر و جریانی که عامل دو و سه در آن حرکت می‌کنند.

چند نوع هوش مالی وجود دارد؟

معمولا هوش مالی دارای 5 اصل و پارامتر برای موفقیت است که این عوامل هیچگونه برتری بر دیگری ندارند و با تقویت این مهارت‌ها، هوش مالی فرد در مسیر پرورش و رشد قرار می‌گیرد. به عموامل زیر دقت نمایید:

۱. هوش مالی: در کسب درآمد بیشتر

۲. هوش مالی: در حفظ و نگهداری از پول

۳. هوش مالی: در برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی پول

۴. هوش مال: در استفاده از پول

۵. هوش مالی: در پیشرفت در جهت دانش مالی

ویژگی افراد دارای هوش مالی بالا چیست؟

  1. دارای راهکار و ایده‌های عملیاتی شفاف.
  2. سرمایه‌گذاری و پس‌اندار حداقل 10 درصد از درآمد.
  3. مدیریت فرآیند مخارج.
  4. دارای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه مدت.
  5. کاهش بدهی‌ها تا حد امکان.
  6. مشاوره با کارشناسان حرفه‌ای.
  7. همواره در مسیر آموزش و یادگیری اصول و راهکارهای نوین کسب و کار هستند.

نقش هوش هیجانی در مدیریت مالی

امروزه بخش اعظمی از ارتباطات مالی ما در سطح کشودر و بین‌المللی به صورت مجازی انجلم می‌شود. از همین جهت مدیران مالی باید با جامعه و طیف وسیعی از افراد درگیر باشند. با توجه به تعاریف و نکات مهمی که از هوش هیجانی یا عاطفی در ابتدای این مقاله داشتیم، در حوزه‌ی مالی نیز هوش هیجانی نقش بسازایی دارد.

طبق تحقیقات و گزارشاتی که انجلم شده است تنها 10 درصد از افراد در حوزه سرمایه‌گذاری و امور مالی خود به دلیل نداشتن مهارت های حسابداری، در حرفه خود شکست می‌خورند. درصورتی که 90 درصد دیگر به دلیل نداشتن تکنیک EQ در زمینه مدیریت مالی خود یا همان هوش مالی نیز دچار مشکل و شکست های بزرگ خواهند شد. بر اساس همین است که رایطه تنگاتنگ و معناداری بین هوش هیجانی و هوش مالی وجود دارد.

هوش هیجانی همواره در حوزه‌ی مدیریت مالی شخصی به افراد کمک می‌کند تا سرمایه گذاری‌هایی صحیح و عاقلانه انجام دهند، برای اولویتها و اهداف مالی‌شان در حسابداری شخصی برنامه‌ریزی کنند، پیش از هر هزینه‌ای به جنبه‌های مختلف و کارکرد آن فکر کرده و با الگوبرداری از روش‌های مفید، در زمینه مدیریت مالی شخصی خود موفق شوند. بنابراین تا اینجای کار متوجه نقش مهم و ارتباط بین هوش هیجانی و هوش مالی قرار گرفتید.

سخن آخر

شواهد نشان می‌دهد که بیشتر سرمایه‌گذاران احساسی برخورد می‌کنند و جریان پول را در زمان نامناسب ایجاد نموده و باعث کاهش بازدهی سرمایه‌گذاری‌شان می‌گردند. قبول داریم که سرمایه‌گذاری به دور از هیجانات و احساسات، در عمل مشکل‌تر است، مخصوصا اینکه عدم قطعیت، جز ذاتی بازارهای مالی به شمار می رود ولی شما می توانید ابتدا با شناسایی نقاط ضعف خود، اقدامات پیشگیرانه را برای کم کردن اثرات هیجانات و احساسات روی سرمایه گذاری تان انجام دهید.

 

ادامه مطلب

چگونه یک شنونده خوب شویم؟

چگونه یک شنونده خوب شویم ؟

در دهه‌های اخیر به مقوله خوب صحبت کردن و تقویت تکنیک های مربوط به آن، بسیار صحبت شده و در عرصه های مختلف راجع به این موضوع پرداخته شده است، اما آیا هنر خوب گوش دادن ارزشش از خوب صحبت کردن کمتر است؟ این امر را به خاطر داشته باشید که هر ارتباطی دوطرفه است و در این ارتباط وجود یک شنونده خوب الزامی است. در این مطلب بر آن شدیم تا به عوامل مختلف در جهت تقویت تکنیک های خوب گوش دادن بپردازیم. به همین منظور با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

مهم ترین راه تقویت تفکر خلاق چیست؟

مهم ترین راه تقویت تفکر خلاق چیست؟

خلاقیت در استفاده بهینه از سرمایه های فردی و سازمانی بسیار موثر است و  همیشه می‌ تواند موجبات رقابت بین افراد را  فراهم نماید. برای همین هم امروزه مهم ترین سرمایه و منبع شرکت ها  و حتی کشورها ، منابع انسانی و خلاقیت و نوآوری آن ها است. با توجه به محدود بودن منابع روی زمین و هم چنین جایگزینی هوش مصنوعی و ربات ها در کارهای روزمره، به جای انسان ، تکنیک های خلاقیت روز به روز مهم تر هم می ‌شود. پس ما باید تلاش کنیم، خلاقیت خود را افزایش داده و خلاقانه تر فکر و زندگی کنیم.

ادامه مطلب
چگونه با خوشبینی همه چیز را تغییر دهیم ؟

چگونه با خوشبینی همه چیز را تغییر دهیم ؟

چگونه با خوشبینی همه چیز را تغییر دهیم؟

خوش بینی به چه معنایی است؟

آیا شما فرد خوش بینی هستید؟

چگونه می توان خوش بینی را افزایش داد؟

هر روزه همه ما شاهد اتفاقات و فراز و نشیب هایی در زندگی خود هستیم که برخی از آن ها ممکن است تلخ و مایوس کننده باشند. این اتفاقات می تواند احساس بد و منفی را در ما ایجاد کند و سبب شود که ما نسبت به کل زندگی بدبین شویم. اما در مقابل بدبینی، خوش بینی وجود دارد که با توجه به همه اتفاقات تلخ، بتوان همچنان نقاط خوب زندگی را دید و نگاهی مثبت داشت.خوش بینی یکی از موضوعاتی است که اخیرا بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و روانشناسان تاکید بسیاری دارند که مردم می توانند با افزایش خوش بینی، حال بهتری در زندگی خود داشته باشند. بنابراین باید ابتدا دریابیم که خوش بینی به چه معنایی است و چگونه می توان آن را وارد زندگی خودمان کنیم.

ادامه مطلب
بهترین راه پولدار شدن در ایران

بهترین راه پولدار شدن در ایران چیست؟

بهترین راه پولدار شدن در ایران چیست؟

ایران کشوری پر از منابع طبیعی و خدادادی است. در عین حال فرصت­های سرمایه­گذاری فراوانی نیز برای افرادی که به دنبال کسب سرمایه هستند، وجود دارد. در این مقاله سعی کردیم تا چند راه نه چندان سخت را برای کسانی که دوست دارند از این فرصت­ها استفاده کرده و درآمد بیشتری به دست بیاورند، ارائه کنیم.

ادامه مطلب
درسال 99 پولمان رو کجا سرمایه گذاری کنیم

در سال 99 پولمان را کجا سرمایه گذاری کنیم؟

در سال 99 پولمان را کجا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری زود بازده همواره هدف هر فردی است که به دنبال چند برابر کردن سرمایه خود است. اکثر سرمایه گذاران معمولاً به دلیل مشغولیت و دغدغه‌های بسیار و یا عدم توانایی و دانش لازم در حوزه اقتصاد، سرمایه خود را به افراد کار بلد در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری منتقل می‌کنند و یا اینکه از مشاوران خبره در این زمینه کمک می‌گیرند؛ بنابراین این افراد همواره به دنبال بهترین سرمایه گذاری و افزایش درآمد خود هستند. به‌صورت کلی سرمایه‌گذاری به‌خودی‌خود یک مقوله جذاب است؛ چراکه کسب سود و منفعت را به همراه دارد. حال در این میان بحث مشاوره و گرفتن پیشنهاد هم در میان باشد، این جذابیت چند برابر هم می‌شود.

ما در این مطلب به بررسی و پیشنهاد موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در سال 1399 در بازارهای مختلف می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ادامه مطلب