در دنیا انسان‌های موفق زیادی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در زمینه‌ی خاصی به درجات بالا رسیده‌اند و اسم و رسمی برای خود رقم زده‌اند. یکی از این انسان‌های موفق در زمینه‌های مختلف آقای وارن بافت است که در تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۳۰ به دنیا آمده است. وارن بافت اغلب با نام مستعار هوش اوماها یا دانشمند اوماها نیز شناخته می‌شود.

پدر وارن بافت با نام هاوارد، یک تاجر و سیاست‌مدار موفق بود. وارن بافت در خانواده‌ای ۵ نفره که از پدر و مادر و دو خواهر تشکیل شده بود زندگی می‌کرد و وی فرزند دوم خانواده و تنها پسر به شمار می‌آمد. وارن بافت از همان ابتدای کودکی هوش برتری نسبت به هم سن و سالان اطراف خودش داشت به این شکل که در سن ۶ سالگی در حالی که دوستانش سرگرم بازی و اوقات فراغت خود بودند، وی شش جعبه نوشابه کوکاکولا را از مغازه پدربزرگش به قیمت ۲۵ سنت خریداری کرد و در ادامه هر بطری با را به قیمت ۵ سنت به فروش می‌رساند! در این مقاله قصد داریم نگاهی به زندگی وارن بافت که در زمینه‌های مختلف به خصوص سرمایه گذاری یک شخص موفق و باهوش است نگاهی بیاندازیم. با ما همراه باشید.

نگاهی به زندگی نامه وارن بافت

درست در سال ۱۹۴۲ بود که پدر وارن در کنگره آمریکا منتخب شد و به دنبال آن وارن بافت همراه با خانواده خود به واشنگتن نقل مکان کردند. وارن دوران تحصیلی خود را در دوره راهنمایی در مدرسه آلیس دیل سپری کرد و در سال ۱۹۴۷ از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. جالب اینجاست که وارن بافت کودکی خود را صرف فروش محصولاتی از قبیل نوشابه و آدامس در جلوی درب منازل می‌کرد و از همان ابتدا راه و چاه کاسبی را کسب می‌کرد.

وارن در ۱۱ سالگی با پول‌هایی که جمع کرده بود به اندازه ۳۸ دلار سه سهم شرکت citesservice برای خود و خواهر بزرگ‌ترش خریداری کرد. در ابتدا ارزش قیمت سهم‌ها کاهش پیدا کرد و وارن با خونسردی کامل اقدامی نکرد که با گذر زمان ارزش هر سهم به ۴۰ دلار رسید. وارن در این نقطه تصمیم هیجانی گرفت و برای فروش سهم‌ها اقدام کرد اما بعد از مدت زمان کوتاهی ارزش هر سهم به ۲۰۰ دلار رسیده بود و از عملکرد خود برای اولین بار پشیمان شد.

علی رغم میل باطنی وارن بافت، پدرش دوست داشت که وارن برای تحصیلات دانشگاهی به دانشگاه پنسیلوانیا برود اما وارن بافت برخلاف تفکرات پدرش این تصمیم را نگرفت و معتقد بود سطح اطلاعاتش از اساتید هم بیشتر است. زمانی که پدر وارن بافت در مبارزات مجلس تسلیم شد و شکست خورد وارن به تنهایی به منزل اوماها برگشت و دوران تحصیل دانشگاهی خود را در دانشگاه نبراسکا شروع کرد. با وجود این که به صورت تمام‌وقت مشغول کار بود وی توانست تنها در سه سال مدرک لیسانس خود را از دانشگاه دریافت نماید.

هم‌زمان با رشد و پیشرفت وارن بافت، یکی از اساتید برتر دانشگاه‌های مالی و اداری به نام بن گراهام در سال ۱۹۲۰ به دلیل داشتن هوش و مدیریت مالی بالا در زمینه اوراق بهادار و سهام، به یک سرمایه گذار و کارشناس عالی رتبه در این زمینه تبدیل شد. جالب اینجاست که زمانی که بن گراهام استاد وارن بود، وارن بافت تنها شاگردی بود که در کلاس بالاترین نمرات را به خود اختصاص می‌داد. وارن قصد داشت که به صورت رایگان برای بن کار کند اما بن گراهام این پیشنهاد را قبول نکرد. وارن بافت بعد از رد شدن پیشنهادش توسط بن گراهام، در بازار بورس به دلالی پرداخت و با کمی تلاش توانست پمپ‌بنزین سینکلایر را برای خود خریداری کند در ادامه متوجه شد که این پمپ‌بنزین حتی بازدهی هم ندارد. اینجا بود که مجدد به خانه‌شان در اوماها برگشت و در بنگاه پدرش مشغول به کار شد.

وارن بافت در اوایل سال ۱۹۵۲ با دختری که در زادگاهش با او آشنا شده‌بود به نام سوزان ازدواج کرد. آن‌ها برای شروع زندگی یک خانه مخروبه را با ۶۵ دلار اجاره کردند. در سال ۱۹۵۳ اولین فرزند آن‌ها به نام سوزی به دنیا آمد. در آن دوران وارن بافت مشغول سرمایه گذاری‌هایی بود که برایش اصلاً بازدهی نداشتند. درست در سال ۱۹۵۴ بود که بن گراهام به وارن پیشنهاد داد که در ازای حقوق سالانه ۱۲۰۰۰ دلار برای او کار کند. وارن با کمال میل این پیشنهاد را قبول کرد و در شروع به جای استاد در دانشگاه برای دانشجویانی که دو برابر او سن داشتند شروع به تدریس کرد. در این دوران وارن سرمایه خود را چندین برابر کرد و در سال ۱۹۵۴ دومین فرزندش به نام هاوارد گراهام به دنیا آمد. در حال حاضر هاوارد گراهام در زمینه‌های مختلفی در پست مدیریت فعالیت می‌کند و به عنوان یک شخص موفق در دنیا شناخته می‌شود.

بررسی فعالیت‌های بزرگ وارن بافت

وارن تصمیم گرفت که تمامی شرکت‌هایش را در یک شرکت منسوجات به نام برکشایر هاتاوی تلفیق کند. در سال ۱۹۹۶ بود که سرمایه شرکت بافت به عدد ۷.۱۷۸.۵۰۰ دلار رسیده بود که از این مبلغ حدود ۱.۲۵۰.۰۰۰ دلار برای آقای وارن بافت بود. در ادامه وارن شرکت برکشایر هاتاوی را توسعه داد و در صنایع مختلف هم سرمایه گذاری کرد. بعد از سرمایه گذاری‌های بزرگ دارایی وارن به ۶۲۰ میلیون دلار رسیده بود که برای اولین بار نام وی در مجله فوربس تحت عنوان ۴۰۰ ثروتمند دنیا به چشم خورد.

وارن بافت در دهه ۱۹۷۰ یک موقعیتی کشف کرده بود که شرکتی با نام see’s candies به ارزش ۲۵ میلیون دلار خریداری کند و همین فرصت به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه گذاری برای شرکت برکشایر هاتاوی محسوب می‌شد. درست در سال ۱۹۷۳ بود که وارن سهام شرکت واشنگتن‌پست را خرید. شیوه کار وارن بافت به این شکل بود که فرصت‌های طلایی را برای خرید کالاها و سهام شرکت‌ها در دوران کسادی را کشف می‌کرد و برای خرید آن‌ها اقدام می‌کرد.

وارن بافت به همین ترتیب به افکار و باورهای خود جامع عمل می‌پوشاند و سرمایه گذاری‌های کلان خود را انجام می‌داد که در سال ۱۹۹۸ بیش از ۷ درصد سهام کوکاکولا را به ارزش ۱.۲۰ میلیارد دلار خریداری کرد. یک سال بعد برای شرکت یک جت شخصی خرید. او همچنین در سال ۲۰۰۲، ۱۱ میلیارد دلار برای قراردادهای سلف سرمایه گذاری کرد تا دلار آمریکا را در برابر دیگر پول‌های در گردش نجات دهد. سود وارن بافت از این معامله‌ها ۲ میلیارد دلار بود.

فعالیت‌های انسان دوستانه وارن بافت به همراه بیل گیتس

وارن بافت از جمله انسان‌هایی بود که اعتقاد داشت انتقال ثروت از نسلی به نسل بد، رفتار مناسبی نیست و در همین راستا در سال ۲۰۶۶ اعلام کرد که بیش از ۷۰ درصد دارایی خود به میزان ۳۷ میلیارد دلار از ۵۲ میلیارد دلار را به منظور کمک‌های سالانه به موسسه خیریه جهان که موسسه خیریه بیل گیتس و همسرش بود انتقال دهد. همچنین اهدایی در تاریخ آمریکا برای خیریه بی نظیر بوده است. وی با داشتن ثروت فراوان علاقه‌ای به زندگی پر زرق‌وبرق نداشت و خانه وی در مرکز داندی و در همسایگی اوماها قرار‌داشتن. در سال ۲۰۰۴ خانه‌ای گران‌تر در کالیفرنیا خریداری کرد و به آنجا نقل مکان کرد. ارزش هر سهم شرکت سرمایه گذاری وارن بافت با عنوان برکشایر هاتاوی که شرکت‌های بیمه، نوشابه‌سازی، شیرینی‌پزی، مبل‌سازی، رستوران و فرش‌بافی را در برمی‌گیرد، ۸۳۰۰۰ دلار است.

وارن بافت ثروتمندترین مرد جهان

وارن بافت در جایگاه مدیرعامل و بیشترین سهامدار شرکت برکشایر هاتاوی است که دارایی خالص او ۶۴.۶ میلیارد دلار برآورد شده است و در رتبه‌بندی مجله فوربس در سال ۲۰۰۸ به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی شد. وارن بافت به عنوان یک سرمایه گذار آمریکایی و امور انسان دوستانه در سطح جهانی است. وی در سال ۲۰۰۹ به عنوان دومین و در سال ۲۰۱۰ به عنوان سومین فرد ثروتمند دنیا معرفی شد. وارن بافت همیشه دو قانون برای خود داشت که اذعان داشت اول پول سهامداران خود را نسوزانید و در گام بعدی و مرحله دوم، قانون اول را فراموش نکنید!